Прејди на содржината

Натали Јурберг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Натали Јурберг (родена 1978 година во Lysekil ) е шведска видео уметник кој живее и работи во Берлин .

Живот и работа

[уреди | уреди извор]

Djurberg е најдобро позната по производство на claymation кратки филмови кои се faux -naïve, но со графичко насилство и еротски.[1] Нивните главни ликови, како што ги опишува The New York Times, „се девојки или млади жени вклучени во различни видови на подлост: од блага измама, пријателско мачење и чудно доброќудна бестијалност до убиства и хаос“.[2] Филмовите се придружени со музика на Ханс Берг. Таа започнала да прави свој уникатен стил на Claymation во 2001 година, а во 2004 година тесно соработувала со Берг за да направи наративи богати со симболика, кои исто така честопати имале хумористични аспекти.[3]

Уметничките анимации на Натали Јурберг го воведуваат гледачот во свет на минијатуризирани, обезличени, осакатени и често гротескни животни. Човечките суштества се трансформираат во карикатурни фигури. Некои од значајните дела на Јурберг се: Нови движења во модата (2006), Природната селекција (2006), Вклучи се во мене (2008), Се најдов сам (2008) и Гладни, гладни нилски коњи (2007).[4]

Делата на Јурберг се прикажани на Performa 2007, на Tate Britain (2007), во Центарот за современа уметност PS1 во Њујорк (2006) и на Берлинското биенале за современа уметност (2006). Тие биле прикажани и на самостојни изложби на Kunsthalle Wien (2007) и на Färgfabriken во Стокхолм (2006). Во 2008 година, таа изложила и инсталации и филмови во Фондационе Прада во Милано .[5] Јурберг била наградена со Сребрен лав за ветувачки нов уметник на Биеналето во Венеција во 2009 година.[6] Во 2011 година, уметничкиот центар Вокер во Минеаполис ја организирал и изложил Парадата: Натали Јурберг со музика од Ханс Берг, која патувала во Новиот музеј во Њујорк (2012) и Центарот за уметност Yerba Buena во Сан Франциско (2012–2013) .[7][8]

Во 2012 година, во новиот музеј, инсталацијата на Јурберг вклучувала скулптури во природна големина од над осумдесет птици: пеликани, фламинго, мисирки, орли, додо и снежен був. Овие големи парчиња биле направени од жица, пена, силикон, бојадисана ткаенина и глина. Птиците биле прикажани како ги кревале крилјата, го вртеле вратот и се дотерувале. Многумина од нив жестоко ја отворарале устата.[9] Во 2020 година, нејзиниот „Крокодил, јајце, човек“, создаден заедно со Берг, бил продаден за 16,3 милиони SEK, што е рекордна сума за современо шведско уметничко дело.[10]

Натали Јурберг ја претставуваат Giò Marconi и Lisson Gallery.

Образование

[уреди | уреди извор]

Од 1994 до 1995 година, Јурберг добила основно уметничко образование од Фолкуниверзитет во Гетеборг . Таа присуствувала на уметничкото училиште Ховедскус во Гетеборг од 1995 до 1997 година. За време на школувањето на Ѓурберг во Ховедскоус, таа првенствено се фокусирала на сликарството. Нејзините сликарски способности се докажани со начинот на кој се моделираат нејзините фигури од пластелин - нејзината умешност им дава на нејзините фигури гестален експресионизам.[9] Јурберг магистрирала на Уметничката академија во Малме во 2002 година.

Избрани изложби

[уреди | уреди извор]
 • 2005 Џио Маркони, Милано
 • 2006 Галерија Зак Фојер во Њујорк Сити [11]
 • 2006 Färgfabriken|Färgfabriken - Центар за современа уметност и архитектура, Стокхолм
 • 2006 Музеј Макси, Рим
 • 2007 Kunsthalle Виена
 • 2007 Kunsthalle Винтертур
 • 2008 Фондација Прада, Милано
 • 2011 Вокер уметнички центар, Минеаполис
 • 2012 CCC Strozzina, Фиренца

Глина анимација и дигитални видеа

[уреди | уреди извор]
 • Камелите пијат вода (2007; 3:47 мин. ), издание на 4, музика од Ханс Берг
 • Ние не сме двајца, ние сме едно (2008; 5:33 мин. ), издание на 4, музика од Ханс Берг
 • Претвори се во мене (2008; 7:10 мин. ), издание на 4, музика од Ханс Берг
 • 2009 Сребрен лав на Биеналето на Венеција за експериментирање [12]
 • 2007 Карнеги награда за уметност 2007 година, Музеј на современа уметност Киазма, Хелсинки [13]

 

 1. Holland Cotter (November 9, 2007). „Art Review, Performa 07: Art Is Brief. You Just Have to Be There“. New York Times.
 2. Roberta Smith (May 19, 2006). „Art in Review; Nathalie Djurberg“. New York Times.
 3. „Nathalie Djurberg & Hans Berg | Artists | Lisson Gallery“. www.lissongallery.com (англиски). Посетено на 2017-04-27.
 4. Holzwarth, Hans W. (2009). 100 Contemporary Artists A-Z (Taschen's 25th anniversary special. изд.). Köln: Taschen. стр. 134–139. ISBN 978-3-8365-1490-3.
 5. „Indepth Arts News: "Nathalie Djurberg: Installation". absolutearts.com. Посетено на 2008-04-25.
 6. „Nathalie Djurberg - Venice Biennale 2009“. La Biennale de Venizia. Посетено на 2015-03-08.
 7. Rooney, Kara (June 2012). „The Parade: Nathalie Djurberg with Music by Hans Berg“. The Brooklyn Rail.
 8. Crosby, Eric; Otto, Dean (2011). The Parade : Nathalie Djurberg with music by Hans Berg (1. изд.). Minneapolis [Minn.]: Walker Art Center. стр. 10. ISBN 9781935963042.
 9. 9,0 9,1 Heartney, Eleanor (2013). The Reckoning: Women Artists of the New Millenium. Prestel.
 10. Rubin, Birgitta (11 November 2020). „Skulptur av Nathalie Djurberg såld för 16 miljoner“. Dagens Nyheter (шведски). Посетено на 12 November 2020.
 11. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-05-09. Посетено на 2021-11-21.
 12. „www.labiennale.org“. www.labiennale.org. 2012-08-13. Архивирано од изворникот на 2012-02-24. Посетено на 2013-10-06.
 13. „www.kunstaspekte.de“. www.kunstaspekte.de. Посетено на 2013-10-06.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]