Мулен Руж (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мулен Руж! (француски: Moulin Rouge!) е американски филм од 2001 година, во режија на Баз Лурман. Главните улоги ги толкуваат: Никол Кидман и Еван Мек Грегор.

Содржина[уреди | уреди извор]

Идеалистот Кристијан (го игра Мек Грегор) е привлечен во мрачното и фантастично подземје на парискиот ноќен клуб „Мулен Руж“. Во овој темен и гламурозен рај на ноќниот живот, поетот започнува страсна љубовна врска, која завршува трагично.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 856, 21.11.2014, стр. 24.