Мравојад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мравојад
Tamandua mexicana
Tamandua mexicana
Класификација Ред:неполнозаби;
Фамилија:мравојади;
Тежина од 18 до 40 кг
Живее околу 14 г
Полова зрелост меѓу 18 и 24 месеци
Период на носење 6 месеци
Број на млади 1 малечко
Непријатели пумата и јагуарот
Се храни со се храни со инсекти
Друштвеност води самостоен живот
Заштита Бројто на видови на мравојади е во опаѓање;
се сметаат за загрозени
Интересно Кога мравојадот ќе се соочи со пума
битката завршува со смрт на двајцатаMравојад ( Myrmecophagidae) животно кое е вистинска смукалка за мравките и термитите. Се храни со инсекти на тој начин што со канџите од своите предни шепи ги уништува мравјалниците и живеалиштата на термитите. Потоа во нив ја вовлекува издолжената глава и го започнува својот оброк. Со помош на 40 сантиметри долгиот леплив јазик, тој ги собира инсектите и ги голта. Оваа техника е многу ефикасна, така што во текот на еден ден тој може да проголта и до 30 000 мравки и термити! Многумина го сметаат за лесен плен, но кога не ќе успее да им избега на грабливците, енергично се брани со помош на моќните канџи. При одбрана го користи и јазикот : тој е толку долг и тенок што мравојадот може да го задуши напаѓачот вовлекувајќи му го во ноздрите!

Распространетост[уреди | уреди извор]

Мравојадот живее во шумите и во шумовитите савани во Јужна и Средна Америка


Галерија[уреди | уреди извор]