Моје 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Moje 3
Моје 3 на првата проба на Евровизија 2013.
(L–R: Радуловиќ, Божовиќ, Јовановиќ)
Животописни податоци
ПотеклоСрбија
ЖанровиЕвроп-поп, Европданс
Период на активност2013 година
ИздавачиПГП-РТС
СоработнициPrvi glas Srbije (series 2)
Членови
Невена Божовиќ
Сара Јовановиќ
Мирна Радуловиќ

Моје 3 ( Serbian Cyrillic  ; Англиски : Мој 3 ) била српска женска група составена од Мирна Радуловиќ, Невена Божовиќ и Сара Јовановиќ. Тие ја претставувале Србија на Евровизија 2013 година во Малме со песната „ Ljubav je svuda “. [1] Групата настапила на првото полуфинале, но не успеала да се квалификува во финалето на натпреварот. По Евровизија, групата се распуштила за подоцна нејзините членови да продолжат со соло кариера.

Историја на бендот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Moje 3 to represent Serbia!“. Eurovision Song Contest. 3 March 2013. Посетено на 3 March 2013.