Моше Романо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Моше Аврам Романо ( Сараево, 1894 - Треблинка, 1943) бил главен рабин во Битола (од 1931 до 1943). Со Леон Камхи патувал низ поважните еврејски центри во Југославија барајќи решавање на „битолскиот проблем“ (најсиромашната еврејска заедница во Југославија) за добивање поголема квота на сертификати за иселување во Палестина. Бил депортиран во Треблинка и убиен.

Литература[уреди | уреди извор]