Мосад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Институт за разузнавање и специјални операции
מדינת ישראל
המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים


الموساد للاستخبارات والمهام الخاصة
Mossad seal.svg
"Таму каде што нема совет, луѓе паѓаат, но во големиот број на советници е безбедност." (Proverbs XI:14)
Податоци за органот
Основан 13 dekemvri 1949 како Централен институт за координација
Седиште Тел Авив, Израел
Вработени околу 1,200
Раководител Тамир Пардо
(Директор)
Матичен орган Канцеларија на премиерот
Мрежно место
Мрежно место

Мосад (хебрејски: המוסד; арапски: الموساد) или во превод Институт за разузнавање и специјални операции е израелска разузнавачка агенција. Мосад е одговорен за прибирање на доверливи и тајни операции, откривање на тајни акција (вклучувајќи ги и паравоени активности и атентати) како и борба против тероризмот. Мосад е една од најдобро познатите и високо вреднувани агенции за разузнавање. Позната е по својата ефикасност и некои сметаат дека во голема мера придонесува за стабилноста и безбедноста на Израел.

Мосад е формирана во декември 1949 година како "Централен институт за координација", по препорака на Рувен Шилаоха. Шилаоха сакал да создаде централно тело кое ќе го координира и ќе ја напредне соработката меѓу постоечките тајни служби - Воената разузнавачка агенција (Аман), Централната тајна служба (ГСС или "Шабак", позната и под кратенката Шин Бет) и странските служби. Во март 1951 службата била реорганизирана и претворена како дел од кабинетот на премиерот, потчинета директно на него. Сегашниот број на вработените брои околу 1.200 лица.

Оригиналното мото на Мосад: Betahbulot Ta’ase Lekha Milkhama односноСо мудар сојуз ќе можеш да водиш војна, а во големиот број на советници е безбедноста“, но неодамна го промениле во мотото во: Be-ein Tahbulot Yipol Am; Uteshua Berov Yoetz, односно “Таму каде што нема совет, луѓе паѓаат, но во големиот број на советници е безбедност”.

Седиштето на Мосад се наоѓа во Тел Авив.

Сектори[уреди | уреди извор]

  • Одделот за собирање на информации е најголемиот и е одговорен за шпионските операции.
  • Оддел за политички акции и врски реализира политички активности и одржува пријателски контакти со странските разузнавачки служби и со земјите со кои Израел нема нормални дипломатски односи.
  • Оддел за специјални операции врши атентат, саботажи и паравоени проекти.
  • ЛАП оддел е одговорен за психолошка војна, пропаганда и измами.
  • Одделот за истражување е одговорен за известување.
  • Одделот за технологија е одговорен за развој на технологијата и за поддршка на операциите на Мосад.

Во моментот директор на Мосад е Јоси Кохен.

Операции[уреди | уреди извор]