Морска ѕвезда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морска ѕвезда
Starfish, Mauritius.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Иглокожи
Потколено: Asterozoa
Класа: Asteroidea
De Blainville, 1830
Ред

Brisingida
Forcipulatida
Paxillosida
Notomyotida
Spinulosida
Valvatida
Velatida [1]

Морски ѕвездииглокожи кои припаѓаат на класата Астероидеа.[2] Името морска ѕвезда во суштина се однесува на членовите на класата Астероидеа.

Градба на телото[уреди | уреди извор]

Повеќето од морските ѕвезди имаат пет краци кои излегуваат од средниот дел на телото (плочи). Постојат врсти и со поголем број краци. Краците се најшироки на местото каде што се сретнуваат со плочата. Горната страна на ѕвездите често се живи бои, уснената страна им е свртена спрема дното. На кожата на ѕвездата се наоѓаат подвижни и неподвижни боцки и штипалки.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Морските ѕвезди се хранат со животинска храна. Поситниот плен го повлекуваат по телото, а поголемиот плен, на пример школки, ракови, ежови, преку устата го внесуваат во стомакот.

Морската ѕвезда како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Морска ѕвезда“ (Starfish) - албум на австралиската рок-група „Чрч“ (The Church) од 1988 година.[3]
  • „Морска ѕвезда“ (Star fish) - песна на американската панк-рок група „Бикни Кил“ (Bikini Kill) од 1993 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sweet, Elizabeth (22 November 2005). „Asterozoa: Fossil groups: SciComms 05-06: Earth Sciences“. Посетено на 7 May 2008.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-12-04. Посетено на 2021-08-13.
  3. YouTube, The Church - Starfish (Full Album) 1988 - 480P.mp4 (пристапено на 15.10.2017)
  4. YouTube, Bikini Kill - Pussy Whipped - 1993 - (Full Album) (пристапено на 3.7.2017)