Моравски Крумлов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моравски Крумлов
Град
Историскиот центар
Историскиот центар
Знаме на Моравски Крумлов
Знаме
Грб на Моравски Крумлов
Грб
Country Чешка
РегионЈужноморавски крај
ОкругЗнојмо
Првпат споменат1289
Управа
 • ГрадоначалникТомаш Тржетина (ТОП 09)
Површина
 • Вкупна49,56 км2 (1,914 ми2)
Надм. вис.&10000000000000255000000255 м
Население (2020-01-01[1])
 • Вкупно5.715
 • Густина1,2/км2 (3,0/ми2)
Часовен појасЦЕТ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)ЦЕСТ (UTC+2)
Поштенски број672 01
Мреж. местоmkrumlov.cz

Моравски Крумлов (чешки изговор: [ˈmorafskiː ˈkrumlof]; германски: Mährisch Kromau) — град во округот Знојмо во јужноморавскиот регион во Чешката Република. Градот има околу 5.700 жители.

Значајни личности[уреди | уреди извор]

  • Хајнрих Глуксман (1864–1947) - австриски писател
  • Драхомира Виханова (1930–2017) - филмски режисер, документарец и сценарист
  • Петр Малек (1961–2019) - спортски стрелец, олимписки медалист
  • Владимир Моравек (роден 1965 година) - филмски режисер, сценарист и актер

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Моравски Крумлов е збратимен со: [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population of Municipalities – 1 January 2020“. Czech Statistical Office. 2020-04-30.
  2. „Miasta partnerskie“. przeworsk.um.gov.pl (полски). Przeworsk. Посетено на 2020-09-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]