Прејди на содржината

Монџу

Од Википедија — слободната енциклопедија

Монџубог на мудроста во јапонската митологија. Во храмовите обично има почесно место и неговата статуа е ставен од левата страна на Буда, т.е. „веднаш до срцето“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Džigokuhen“, во: Riunosuke Akutagava, Rašomon. Beograd: Plavi krug; Zemun: Neven, 2003, стр. 16.