Прејди на содржината

Мондрополонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мондрополонски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници300  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3npn

Мондрополонскиот Лејпонскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја од околу 300 луѓе. Зборовниот редослед на јазикот е подмет-прирок-предмет.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]