Мокилски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мокилски јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеМокил
Говорници(1,230 во 1979 г.)
Јазично семејство
Писмолатиница
Јазични кодови
ISO 639-3mkj

Мокилски или мвоакилски јазикмикронезиски јазик чиј матичен регион е атолот Мокил во Микронезија. Јазикот го зборуваат околу 1.200 луѓе, од кои 500 жители живеат на атолот Мокил.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lewis, M. Paul (ed.), 2009. Ethnologue: Languages of the World, Sixteenth edition. Dallas, Tex.: SIL International. Online version: http://www.ethnologue.com/.
  • Lewis, M. Paul (ed.), 2009. Ethnologue: Languages of the World, Sixteenth edition. Dallas, Tex.: SIL International. Online version: http://www.ethnologue.com/.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]