Михаил Цвет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михаил Цвет
Mikhail Tsvet.jpg
Михаил Цвет
Роден14 мај 1872
Асти, Италија
Починал26 јуни 1919 (возраст 47)
НационалностРусија
Полињаботаника
Познат поадсорпциона хроматографија

Михаил Семјонович Цвет (Михаи́л Семёнович Цвет) (1872–1919) бил руски ботаничар кој ја измислил техниката на адсорпциона хроматографија која денес е често користена во хемиската анализа. Неговото презиме на руски означува освен орган на растение и "боја". Михаил Цвет ја измислил хроматографијата во 1906 година испитувајќи ги растителните пигменти.