Михаил Младенов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Михаил Младенов (Тетово, ? – затворот Дијарбекир, Турција, 1906) бил македонски револуционер и истакнат член на ТМОРО[1]. Бил директор на тетовската прогимназија. Во времето на тетовските провали во 1905 година, пренесувајќи бомби за една од четите, бил уапсен и осуден на 101 година затвор, каде што и починал[2].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. К. Најденовски (1964) (на македонски). Тетово во минатото. Тетово. 
  2. Светозаревиќ, Бранислав Покорни (на македонски). Тетово и Тетовско во илинденскиот период 1895–1905. Скопје.