Милан Васиќ (глумец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан Васиќ
Роден Милан Васиќ
1979 1 31
Косовска Каменица,  СФРЈ
Занимање глумец

Милан Васиќ (Косовска Каменица, 31 јануари 1979) е српски театарски, телевизиски и филмски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој е роден во местото Ропотово, кај Косовска Каменица. Тој се запишал на Факултетот за уметност, Универзитетот во Приштина, одсек за глума, во класата на професорот Светозар Рапајиќ, на којшто дипломирал. Популарноста ја стекнал со улогата во филмот "Црни коњи " од Љубиша Самарџиќ, а подоцна улогата во серијата "Она наше што некогаш беше". Во серијата "Ранет орел", го играл ликот на Маша. Следната голема улога тој му беше во серијата "Есен доаѓа, Дуњо моја ". 2005 година дневниот весник "Политика" го претстави Милан како личност од домен, глума која ја обележа таа година. Пред да започне да се занимава со глума професионално играл фудбал во Косовска Каменица, а во средно училиште тренирал ракомет. Тој, исто така пет години играл во локалниот фолклорен ансамбл. Работи во Народниот театар во Приштина со изместено седиште во Косовска, Грачаница.

Театарски улоги[уреди | уреди извор]

  • Пеј, брате
  • Пеј, брате 2

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

(англиски)