Косовска Каменица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Косовска Каменица
Општина и град
Kamenicë/ Dardanë
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Kosovo" nor "Шаблон:Location map Kosovo" existsЛокација во Косово
Координати: 42°35′02″N 21°34′30″E / 42.58389° N; 21.57500° E / 42.58389; 21.57500Координати: 42°35′02″N 21°34′30″E / 42.58389° N; 21.57500° E / 42.58389; 21.57500
ДржаваРепублика Косово
ОкругГнилане
Површина
 • Земјишна523 км2 (202 ми2)
Население (2011)
 • Општина и град35.600
 • Густина87,8/км2 (2,270/ми2)
 • Градскo7.331
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број62000
Повик. бр.+381 0280
Таблици06
Мреж. местоKamenica (албански)

Косовска Каменица (албански: Kamenicë, Dardanë) е мал град и општина во округот Гнилане во источниот дел на Косово. Населението на општината изнесува 35,600, а во градот живеат 7,331.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етнички состав
Година Албанци  % Срби  % Роми  % Вкупно
1961 24,549 57.74 16,973 39.92 644 1.51 42,519
1971 29,268 62.94 16,550 35.59 474 1.02 46,505
1981 32,390 67.03 14,813 30.66 868 1.8 48,320
1991 37,632 73.4 12,930 25.2 573 1.1 51,272
2003 52,000 82.5 10,500 17.6 500 0.8 63,000
Ref: Попис на СФРЈ 1991 и проценка според ОБСЕ за 2003

Надворешни врски[уреди | уреди извор]