Меѓународна астрономска унија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Меѓународна астрономска унија
IAU logo.svg
Основана 1919
Седиште Париз, Франција
Членство 10.145 поединци
70 земји
Претседател Роберт Вилијамс
Генерален секретар Ијан Ф. Корбет
Мреж. место

Меѓународната астрономска унија (МАУ или IAU, од англ. International Astronomical Union) претставува професионално здружение на астрономи (на ниво на доктори на науки и повисоко) кои активно учествуваат во образованието и во истражувањата на полето на астрономијата.[1]

Седиштето на оваа меѓународна организација е во Париз.

Литература[уреди | уреди извор]