Мечи (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
реката Мечи

Мечи (англиски: Mechi River, непалски: मेची नदी ) е река во источен Непал и североисточна Индија, притока на реката Махананда, која пак ги носи нејзините води до Ганг.

Мечи потекнува од опсегот Махабхарат во источен Непал. Средниот тек ја формира границата помеѓу Непал и индиската држава Западен Бенгал. Во долниот тек, тече низ територијата на индиската држава Бихар, се влева во реката Махананда на територијата на областа Кишангањ, северно од градот Кишангањ [1][2][3]. Областа на сливот на реката Махананда, чиј дел е и сливот Мечи, кој е 8088 км² во Непал и 11.520 км² во Индија[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Five Themes of Geography“ (PDF). Rivers. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-18. Посетено на 2010-05-22. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. „Gurkha War“. New World Encyclopaedia. Архивирано од изворникот на 2011-02-16. Посетено на 2010-05-22. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  3. „Kishanganj district“. Kishanganj district administration. Архивирано од изворникот на 2010-04-08. Посетено на 2010-05-22. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  4. Dwarika N. Dhungel, Santa B. Pun. „The Nepal-India Water Relationship: Challenges“. google books. Архивирано од изворникот на 2012-10-25. Посетено на 2010-05-18. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)