Мехмет Озјурек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мехмет Озјурек (тур. Mehmet Özyürek), роден во 1949 е градежник од Турција. Според Гинисовата книга на рекорди тој е човекот кој држи светски рекорд за најдолг нос на светот. На 6 јули, 2007 било утврдено дека должината на неговиот нос изнесува 8.8 cm. Со овој резултат Мехмед победил на Годишниот Носомерен натпревар. Мехмет моментално живее во Артвин, Турција.

Наводи[уреди | уреди извор]