Менг Гуанлианг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олимписки медали
Кајак трка по мирна вода мажи
Злато 2004 Атина
Ц-2 500 м мажи
Злато 2008 Пекинг
Ц-2 500 м мажи

Менг Гуанлианг (Кинески:孟关良), (роден 24 јануари 1977 во Кина) е кинески кану-спринтер кој се натпреварува од 1998. Гуанлианг беше учесник на две олимпијади (2008 и 2004) на коишто освои и два златни медали во дисциплината Ц-2 500 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]