Менг-це (книга)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Менг-це  
АвторМенг-це
Наслов на
оригиналот
孟子
ЗемјаКина
ЈазикКинески
Жанр(ови)Филозофија
ИздаденаIV век п.н.е.

Менг-це или Менциј (孟子, пинјин: Mèng zǐ) е збирка анегдоти и разговори на конфучијанскиот филозофот Менг-це. Делото датира од втората половина на IV век п.н.е.. Делото било прогласено за канонски конфучијански текст од голема важност за време на династијата Сунг. Џу-сји делото го класификувал како една од Четирите книги кои станале канонски текстови на неоконфучијанството.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Wikisource-logo.svg
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:

Шаблон:Thirteen Classics