Менг-це (книга)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Менг-це
Jiatai Era Mencius title page.jpg
АвторМенг-це' или Менциј (孟子, пинјин: Mèng zǐ)
Изворен наслов孟子
ЗемјаКина
ЈазикКинески
ЖанрФилозофија
Издадена
IV век п.н.е.

Менг-це или Менциј (孟子, пинјин: Mèng zǐ) е збирка анегдоти и разговори на конфуцијанскиот филозофот Менг-це. Делото датира од втората половина на IV век п.н.е.. Делото било прогласено за канонски конфуцијански текст од голема важност за време на династијата Сунг. Џу-сји делото го класификувал како една од Четирите книги кои станале канонски текстови на неоконфуцијанството.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikisource-logo.svg
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:

Предлошка:Thirteen Classics