Мездра (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мездра или мезра — збор од арапско потекло кој означува нива; земја ораница; поле или обработливо земјиште што се наоѓа во близина на некое село, обработувана од населението на тоа село или пак да означува разурнато или напуштено село[1]. Името Мездра може да се однесува за:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Соколоски, Методија (1976). Турски документи за историјата на македонскиот народ. III. Скопје: Архив на Македонија. стр. 438.