Маја Анѓелу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Maya Angelou
Angelou at Clinton inauguration (cropped 2).jpg
Angelou reciting her poem "On the Pulse of Morning" at US President Bill Clinton's inauguration, January 20, 1993
Роден/аMarguerite Annie Johnson
април 4, 1928(1928-04-04)
St. Louis, Missouri, U.S.
Починат/амај 28, 2014(2014-05-28) (возр. 86)
Winston-Salem, North Carolina, U.S.
Занимање
 • Writer
 • poet
 • civil rights activist
Период1951–2014
Предмет
 • Memoir
 • poetry
Значајни дела
Сопруг/а
 • Tosh Angelos (в. 1951; раз. 1954)
 • Paul du Feu (в. 1974; раз. 1983)
Деца1
мрежно место
mayaangelou.com

Маја Ангелу ( /æ n dʒ ə l oʊ / ( врска=| За овој звук / ) ;[1] родена Маргерит Ени Џонсон ; 4 април 1928 година   - 28 мај 2014 година) била американски поетеса, пејачка, мемоаристка и активистка за граѓански права . Објавила седум автобиографии, три книги есеи, неколку книги поезија и е заслужна за многу претстави, филмови и телевизиски емисии кои се протегаат над 50 години. Таа добиla десетици награди и повеќе од 50 почесни награди.[2] Ангелу е најпозната по серијата седум автобиографии, кои се фокусираат на нејзиното детство и раните искуства како возрасна. Првата, „Знам зошто заробената птица пее“ (1969), раскажува за нејзиниот живот до 17-годишна возраст и и донесе меѓународно признание и признание.

Таа станала поетеса и писателка по низа занимања како млада возрасна личност, меѓу кои има и готвач, сексуален работник, танчер и изведувач во ноќни клубови, како член на актерската екипа на операта Порги и Бес, координатор за Јужно- христијанската водачка конференција и како новинар во Египет и Гана за време на деколонизацијата на Африка . Таа била актерка, писателка, режисерка и продуцентка на претстави, филмови и јавни телевизиски програми. Во 1982 година, таа била прогласена за прва Рејнолдс професорка по американски студии на универзитетот Вејк Форест во Винстон-Салем, Северна Каролина . Таа била активна во Движењето за граѓански права и работела со Мартин Лутер Кинг џуниор и Малколм Х. Започнувајќи во 90-тите, таа имала околу 80 настапи годишно на јавни предавања, нешто што продолжила да го прави и во нејзините 80-ти. Во 1993 година, Ангелу ја рецитирала нејзината „ На пулсот на утрото “ (1993) на првата инаугурација на Бил Клинтон, станувајќи првиот поет кој направил инаугуративен рецитал од времето на Роберт Фрост на инаугурацијата на Џон Ф. Кенеди во 1961 година.

Со објавувањето на „Знам зошто затворената птица пее“, Ангелу јавно дискутирала аспекти од нејзиниот личен живот. Таа била почитувана како портпарол на црниците и жените, а нејзините дела се сметаат како одбрана на црната култура. Нејзините дела се нашироко употребувани во училиштата и универзитетите ширум светот, иако биле направени обиди да се забранат нејзините книги во некои американски библиотеки. Најславните дела на Ангелу се означени како автобиографска фикција, но многу критичари ги сметаат дека се автобиографии. Таа направила намерен обид да ја оспори општата структура на автобиографијата со критикување, промена и проширување на жанрот. Нејзините книги се фокусираат на теми како расизам, идентитет, семејство и патување.

Младост[уреди | уреди извор]

Маргарита Aни Џонсон [3] е родена во Сент Луис, Мисури, на 4 април 1928 година, како второ дете на Бејли Џонсон, вратар и бутриционист во морнарицата и Вивијан (Бакстер) Џонсон, медицинска сестра и дилер на карти.[4] [белешка 1] Постариот брат на Ангелу, Бејли џуниор, и дал прекар на Маргарита „Маја“, кој потекнува од „Моја“ или „Миа сестра“.[5] Кога Ангелу имала три а нејзиниот брат четири години, „гкатастрофалниот брак“ на нивните родители [6] завршил и нивниот татко ги испратил во Марки, Арканзас, сами по воз да живеат со нивната баба од страната на татко им, Ени Хендерсон. Со „зачудувачки исклучок“ [7] од суровата економија на Афроамериканците во тоа време, бабата на Ангелу просперирала финансиски за време на Големата депресија и Втората светска војна затоа што продавницата која што ја поседувала, продавала основни потребни продукти и затоа што „таа направила мудра и чесна инвестиција “. [белешка 2]

Error: No text given for quotation (or equals sign used in the actual argument to an unnamed parameter)

Четири години подоцна, таткото на децата „дошол во Стампс без претходно предупредување“ [8] и ги вратил кај нивната мајка во Сент Луис. На осум годишна возраст, додека живеела со нејзината мајка, Ангелу била сексуално злоупотребена и силувана од страна на момчето на нејзината мајка, човек по име Фримен. Таа му кажала на својот брат, кој им кажал на остатокот од нивното семејство. Фримен бил прогласен за виновен, но бил затворен на само еден ден. Четири дена после неговото ослободување, тој бил убиен, веројатно од страна на некој од чичковците на Ангелу.[9] Ангелу била нема скоро пет години,[10] верувајќи, како што изјавила, „ Јас мислев дека мојот глас го уби; Јас го убив тој човек, затоа што го кажав неговото име. И тогаш мислев дека никогаш повеќе нема да зборувам, затоа што мојот глас може да убие секого. ” [11] Според Марсија Ен Гилеспие и нејзините колеги, кои напишале биографија за Анџелу, во тој период на тишина Ангелу ја развила нејзината извонредна меморија, нејзината љубов кон книгите и литературата и нејзината способност да слуша и да го набљудува светот околу нејзе.[12]

Набрзо после убиството на Фримен, Ангелу и нејзиниот брат биле вратени назад кај нивната баба.[13] Ангелу по заслуга на учителката и пријателка на нејзиното семејство, г-ѓа Берта Фловерс, почнала повторно да зборува. Фловерс ја запознала со автори како што се Чарлс Дикенс, Вилијам Шекспир, Едгар Алан По, Даглас Џонсон и Џејмс Велдон Џонсон, автори кои извршиле влијание на нејзиниот живот и кариера, како и црните женски уметници како Франсис Харпер, Ен Спенсер и Џеси Фаусет .[14][15][16]

Кога Ангелу имала 14 години, таа и нејзиниот брат повторно се преселиле со својата мајка, која оттогаш се преселила во Оукланд, Калифорнија . За време на Втората светска војна, Ангелу ја посетувала Калифорниската работничка школа . На возраст од 16, таа стана првиот црна женски возач на трамвај во Сан Франциско.[17][18][19] Таа многу ја посакувала таа работа, восхитувајќи им се на униформите на операторите - толку многу што нејзината мајка ја нарекувала како нејзина „работа од соништата“. Нејзината мајка ја охрабрила да ја работи таа позиција, но ја предупредила дека ќе треба да пристигнува рано и да работи повеќе од другите. Во 2014 година, Ангелу добила награда за животно дело од страна на Конференцијата за службеници за малцински транспорт, како дел од сесијата наречена „Жени кои ја движат нацијата“.

Три недели после завршување на училиштето, на седумнаесет годишна возраст, таа го родила својот син Клајд (кој подоцна го променил своето име во Гај Џонсон).[20][21]

Кариера[уреди | уреди извор]

Адолесценција и рана кариера: 1951–61[уреди | уреди извор]

Во 1951 година, Ангелу се оженила со Тош Ангелос, гЏрчки електричар, поранешен морнар и надежен музичар и покрај осудата на меѓурасните врски во тоа време и покрај неодобрувањето од страна на нејзината мајка.[22][23] [забелешка 3] Таа се запишала на часови по модерен танц во тоа време и се запознала со танчерите и кореографите Алвин Ајли и Рут Бекфорд. Ајли и Ангелу формирале тим за танцување, нарекувајќи се себеси „Ал и Рита“ и изведувале модерни танци во братски црнечки организации низ Сан Франциско, но никогаш не станале успешни.[24] Ангелу, нејзиниот нов сопруг и нејзиниот син се преселиле во Њујорк за да може да студира африкански танц со танчерот од Тринида Перл Примус, но тие се вратиле во Сан Франциско една година подоцна.[25]

Откако бракот на Ангелу завршил во 1954 година, таа танцувала професионално во клубови низ Сан Франциско, вклучувајќи го и ноќниот клуб Пурпле Онион, каде што пеела и танцувала на калипсо музика .[26] Во тој период таа се претставувала под името „Маргарит Џонсон“, или „Рита“, но по предлог од страна на нејзините менаџери и приврзаници на Пурпле Онион, таа го сменила нејзиното професионалното име во „Маја Ангелу“ (нејзин прекар и поранешно мажено презиме). Тоа било „карактеристично име“ [27] што ја одделувало и го фаќало чувството на нејзините настапи по танц калипсо. Во периодот помеѓу 1954 и 1955 година, Ангелу ја обиколила Европа со продукцијата на операта Порги и Бес . Таа започнала да практикува изучување на јазици од секоја земја што ја посетила и за неколку години владеела неколку јазици.[28] Во 1957 година, водејќи се од популарноста на калипсо, Ангелу го снимила нејзиниот први албум, Мис Калипсо, кој бил повторно издаден како цеде во 1996 година [24][29][30] Таа се појавила и во преглед на Бродвеј инспириран од филмот Калипсо Топлотен бран во 1957 година, во кој Ангелу пеела и изведувала свои композиции. [белешка 4] [белешка 5]

Ангелу се запознала со новелистот Џон Оливер Килинс во 1959 година и на негово барање, се пресели во Њујорк за да се концентрира на нејзината пишувачка кариера. Таа се приклучила на Писателскиот еснаф на Харлем, каде се запознала со неколку големи афро-американски автори, меѓу кои и Џонсон Хенрик Кларк, Роза Гај, Паул Маршал и Јулијан Мејфилд и била објавена за првпат.[31] Во 1960 година, откако се запознала со водачот за граѓански права Мартин Лутер Кинг џуниор и откако го слушнала како зборува, таа заедно со Киленс го организирале „легендарниот“ [32] Кабаре за слобода во корист на Јужно христијанска водачка конференција (СЦЛЦ) и била прогласена за Северен координатор на СЦЛЦ . Според научникот Лиман Б. Хаген, нејзините придонеси кон граѓанските права како собирач на средства и организатор на СЦЛЦ биле успешни и „еминентно ефикасни“.[33] Ангелу исто така го започнала својот про- Кастро и анти- апартхејд активизам за тоа време.[34]

Африка до Затворената птица : 1961–69[уреди | уреди извор]


 1. „Maya Angelou“. SwissEduc.com. December 17, 2013. Архивирано од изворникот на December 17, 2013.
 2. Stanley, Alessandra (May 17, 1992). „Whose Honor Is It, Anyway“. The New York Times. Посетено на November 23, 2014.
 3. Ferrer, Anne (May 29, 2014). „Angelou's optimism overcame hardships“. The Star Phoenix. Архивирано од изворникот на May 31, 2014. Посетено на May 30, 2014.
 4. Lupton, p. 4.
 5. Angelou (1969), p. 67.
 6. Angelou (1969), p. 6.
 7. Johnson, Claudia (2008). „Introduction“. Во Johnson, Claudia (уред.). Racism in Maya Angelou's I Know Why the Caged Bird Sings. Detroit, Michigan: Gale Press. стр. 11. ISBN 978-0-7377-3905-3.
 8. Angelou (1969), p. 52.
 9. Braxton, Joanne M. (1999). Maya Angelou's I Know Why the Caged Bird Sings: A Casebook. Oxford University Press. стр. 121. ISBN 978-0-19-511607-6.
 10. Lupton, p. 5.
 11. „Maya Angelou I Know Why the Caged Bird Sings“. World Book Club. BBC World Service. October 2005. Посетено на December 17, 2013.
 12. Gillespie et al., p. 22.
 13. Gillespie et al., pp. 21–22.
 14. Angelou (1969), p. 13.
 15. Gillespie et al., p. 23.
 16. Lupton, p. 15.
 17. Gillespie et al., p. 28.
 18. Brown, DeNeen L. (12 March 2014). „Why Maya Angelou wanted to become a street car conductor“. She The People [blog]. The Washington Post. Посетено на 26 June 2018.
 19. Fernandez, Lisa (28 May 2014). „Maya Angelou Was 1st Black, Female San Francisco Street Car Conductor“. NBC‏‎. Посетено на 27 September 2018.
 20. Angelou (1969), p. 279.
 21. Long, Richard (November 1, 2005). „35 Who Made a Difference: Maya Angelou“. Smithsonian Magazine. Посетено на December 17, 2013.
 22. Hagen, p. xvi.
 23. Gillespie et al., pp. 29, 31.
 24. 24,0 24,1 Angelou (1993), p. 95.
 25. Gillespie et al., pp. 36–37.
 26. Gillespie et al., p. 38.
 27. Gillespie et al., p. 41.
 28. Hagen, pp. 91–92.
 29. Miller, John M. „Calypso Heat Wave“. Turner Classic Movies. Посетено на December 18, 2013.
 30. Gillespie et al., p. 48.
 31. Gillespie et al., pp. 49–51.
 32. Als, Hilton (August 5, 2002). „Songbird: Maya Angelou takes another look at herself“. The New Yorker. Посетено на December 18, 2013.
 33. Hagen, p. 103.
 34. Gillespie et al., p. 57.