Матија Бравничар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матија Бравничар (24 февруари 1897, Толмин - 25 ноември 1977, Љубљана) — словенечки композитор.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Бравничар бил еден од првите словенечки симфониски композитори. Составил четири симфонии, две опери, неколку симфониски песни, камерна музика и други дела. Најпрво започнал да учи виолина, а потоа студирал композиција кај Марио Когој и Славко Остерц на Конзерваториумот во Љубљана. Тој бил член на оперскиот оркестар во Љубљана, а по војната професор по композиција. Како експресионистички композитор, неговите композиции често користеле елементи на традицијата на народната музика во Словенија.

Во 1963 година ја добил наградата Прешерен за неговиот концерт за виолина и оркестар.[1] Од 1972 година до неговата смрт тој беше член на Словенечката академија на науките и уметностите.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој се оженил со балетската танчерка и кореограф Гизела Бравничар во 1932 година.[1] Неговиот син Дејан Бравничар е познат словенечки виолинист, а негов внук е пијанистот Игор Бравничар.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Bravničar, Matija (1897–1977)“. Slovenska biografija. Посетено на 9 февруари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]