Масакацу Мијамото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Масакацу Мијамото
Лични податоци
Роден на 4 јули 1938(1938-07-04)
Роден во Јапонија
Починал на 7 мај 2002(2002-05-07) (возр. 63)
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1961–1974 Furukawa Electric
Репрезентација
1958–1971 Јапонија Јапонија 44 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Масакацу Мијамото (роден 4 јули 1938) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Масакацу Мијамото бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964 и 1968.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1958 1 0
1959 8 0
1960 1 0
1961 6 0
1962 7 0
1963 4 0
1964 1 0
1965 2 1
1966 5 0
1967 1 0
1968 2 0
1969 2 0
1970 0 0
1971 4 0
Вкупно 44 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]