Мартин Бројниг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мартин Фонг Нит Вет Бројниг (роден на 18 февруари 1992) е германски професионален кошаркар кој игра за Конгресната Бундеслига (ББЛ) за екипата на Телеком Конгрес Бон.[1]

Аматерска кариера[уреди | уреди извор]

Мајката на Мартин има тајванско потекло, а неговиот татко бил Германец. Пред да почне да тренира кошарка тренирал фудбал.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Бројниг ја започнал својата професионална кариера со потпишување на двегодишен договор со клубот Бундеслига МХП Ризен Лудвигсбург во јуни 2016 година.[2] Сепак, овој договор бил раскинат по само една година, па така Бројниг се преселил во екипата на Телеком Бон.[3]

Национален тим[уреди | уреди извор]

Бројниг играл за германската репрезентација на Германија U16 и U18. Со U16 тој го освоил Б шампионатот во Сараево во 2008 година.[4] Во 2010 година, тој учествувал во изборот на U18 на Европското првенство во Литванија.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]