Мари Корнвол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мари Корнвол (родена 1949 година) — уредничка на „ Журнал за научно проучување на религијата“, професор по социологија и женски студии на Универзитетот „Бригам Јанг“ (БИУ) и поранешна директорка на Институтот за истражување на жени на БЈУ.

Животопис[уреди | уреди извор]

Корнвол има диплома за англиски јазик на Универзитетот во Јута, магистер по социологија од BYU и д-р. по социологија од Универзитетот во Минесота.

Кариера[уреди | уреди извор]

Покрај тоа што била член на факултетот BYU, Корнвол била и гостинка-професорка на Универзитетот во Јута една година. Таа била истражувач на Одделот за корелација на црквата LDS пред да се приклучи на факултетот BYU, каде што проучувала причини / модели на мормони кои ја напуштиле црковната активност за други начини на живеење.

Корнвол била една од потресните фигури зад растот на здружението за социјални науки на Мормоните.

Публикации[уреди | уреди извор]

Меѓу другите теми, Корнвол имала напишано статии за изборно право на жени, невработеност, родови улоги во домаќинството, плурален брак и религија и семејство во списанија како Мобилизација ; Социјални сили ; Весник за брак и семејство и преглед на религиозни истражувања. Меѓу другите книги, Корнвол го уредувала Современ мормонизам: перспективи на социјални науки, со Тим Б. Хитон и Лоренс А. Јанг.[1] Заедно со Шери Милс Johnонсон, Корнвол направила студии критички настроени кон ставот дека мормонските жени се покорни и деградирани.[2]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Cornwall, Marie; Heaton, Tim B.; Young, Lawrence A., уред. (1994), Contemporary Mormonism: Social Science Perspectives, Urbana: University of Illinois Press, ISBN 0-252-06959-5, OCLC 28721262
  2. article by Andrea Radke on Mormon women and mental health

Извори[уреди | уреди извор]