Марија (ураган)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марија, ураган од категорија 5, на Доминика, 19 септември 

Ураганот Марија се смета за најлошата природна катастрофа во историјата што ги напаѓа Доминика и Порторико. На списокот од десет најинтензивни урагани на Атлантикот во историјата и повеќето тропски циклон во светот од 2017 година, Марија бил на тринаесетто место на урагани со име, осми последователен ураган, четврт голем ураган, втор од категорија 5, и најсмртоносен во 2017 година.[1] Во својот врв, ураганот предизвикал катастрофални штети и бројни фатални случаи низ североисточниот дел од Карибите. Марија бил третиот последователен голем ураган на Заветрените Острови во текот на две недели, по Ирма  и ураганот Хозе кој поминал опасно блиску набргу потоа, носејќи тропска бура и ветрови кон Барбуда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Avila, Lixion (September 22, 2017). Hurricane Maria Discussion Number 24 (Report). National Hurricane Center. Посетено на September 25, 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]