Марија Лазук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Лазук
Целосно имеМарија Михајловна Лазук
Роден(а)15 октомври 1983(1983-10-15)(40 г.)
Минск, Белоруска ССР, СССР

Марија Михајловна Лазук (родена на 15 октомври 1983) — белоруска ритмичка гимнастичарка.[1] Таа освоила сребрен медал на Летните олимписки игри.[2] Родена е во Минск, Белорусија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; и др. „Mariya Lazuk“. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 2020-04-18. Посетено на 9 јануари 2024.
  2. Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; и др. „Belarus Rhythmic Gymnastics at the 2000 Sydney Summer Games“. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 2020-04-17.