Марија Долорес Агуеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Долорес Агуеро

Марија Долорес Агуеро Лара (родена 1982 г) е политичарка од Хондурас кој ја извршувала функцијата вршител на должноста министер за надворешни работи од 14 април 2016 година и била официјално назначен за министер за надворешни работи на 27 март 2017 година и била до 23 јули 2019 година.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Таткото на Агуеро е потпретседател на Банко Атлантида . Таа има брат и сестра.[1] Агуеро има дипломи по правни науки и меѓународно право од Universidad Nacional Autónoma de Honduras и магистер по меѓународно право на Универзитетот во Чиле и Универзитетот во Хајделберг .[2][3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Агуеро била правен советник на Приватниот деловен совет на Хондурас и соработник во адвокатската фирма Лопес Родезно.[3] Таа започнала да работи во Министерството за надворешни работи и меѓународна соработка во 2010 година,[1] и во 2013 година се приклучила на Дипломатско-конзуларната служба на Хондурас.

Агуеро била назначен за заменик-министер за надворешни работи во декември 2015 година и стана вршител на должноста министер за надворешни работи под претседателот Хуан Орландо Ернандес во април 2016 година по оставката на Артуро Коралес .[2][4] Таа била официјално назначена за министер на 27 март 2017 година.[3][5] Во јули 2019 година ја наследи Лисандро Росалес .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Таа е внука на поранешната министерка за надворешни работи Миреја Агуеро .[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „María Dolores Agüero, canciller por ley“. La Tribuna (Spanish). 4 February 2017. Посетено на 27 April 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)"María Dolores Agüero, canciller por ley". La Tribuna (in Spanish). 4 February 2017. Retrieved 27 April 2017.
  2. 2,0 2,1 „El periodismo necesita inversión. Para compartir esta nota utiliza los íconos que aparecen en la página“. El Heraldo (Spanish).CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)"El periodismo necesita inversión. Para compartir esta nota utiliza los íconos que aparecen en la página". El Heraldo (in Spanish).
  3. 3,0 3,1 3,2 „JOH nombra a María Dolores Agüero como Canciller“. Criterio (Spanish). 27 March 2017. Архивирано од изворникот на 2019-07-08. Посетено на 27 April 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)"JOH nombra a María Dolores Agüero como Canciller" Архивирано на 8 јули 2019 г.. Criterio (in Spanish). 27 March 2017. Retrieved 27 April 2017.
  4. „María Dolores Agüero sería la nueva canciller“. La Tribuna (Spanish). 14 April 2016. Архивирано од изворникот на 6 October 2018. Посетено на 27 April 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Honduras: Vicecanciller María Dolores Agüero tuvo inconveniente para votar“. El Heraldo (Spanish). 12 March 2017. Посетено на 27 April 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. „Honduras appoints a niece of former Foreign Minister and Deputy Foreign Minister Mireya Aguero“. FoxNews. 18 October 2015. Посетено на 25 February 2016.[мртва врска]