Мариовски плускавец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мариовски плускавец
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Ред: Каранфиловидни
Семејство: Каранфили
Род: Silene
Вид: S. viscariopsis
Биномен назив
Silene viscariopsis

Мариовски плускавец или Silene viscariopsis Bornm e локален македонски флористички ендемит од семејството Caryophyllaceae (каранфили), кој се развива во околината на Прилеп (Маркови Кули, Плетвар, Козјак, Селечка Планина, Мариово). Се наоѓа на светската црвена список на загрозени растенија (IUCN 1997 Red List of Threatened Plants).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of rare, threatened and endemic plants in Europe (1982 edition)“ (англиски). COUNCIL OF EUROPE. Посетено на 2010-08-27.