Прејди на содржината

Маргарета Алстремер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Маргарета Хедвиг Алстремер (12 декември 1763 - 19 февруари 1816), била шведска сликарка и пејачка на концерти. Таа била член на Кралската академија на ликовните уметности и на Кралската шведска академија за музика .[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Anna Ivarsdotter Johnsson and Leif Jonsson: Musiken i Sverige, Frihetstiden och Gustaviansk tid 1720-1810.