Манастир „Св. Недела“ - Штип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Недела
Информации
Други имињаШтипски манастир
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан1968
Посветен наСвета Недела
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Недела“
Личности
Место
МестоДузлачки Рид, Штип
Координати41°45′1″N 22°13′15″E / 41.75028° СГШ; 22.22083° ИГД / 41.75028; 22.22083Координати: 41°45′1″N 22°13′15″E / 41.75028° СГШ; 22.22083° ИГД / 41.75028; 22.22083

Св. Неделаманастир во градот Штип. Му припаѓа на Штипското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Манастирот сместен на Радански Пат, крај населбата Дузлак (Дузлачки Рид). Изграден е во 1968 г. и осветен на 2 септември истата година од митрополитот Наум Злетовско-струмички. Во него секоја година се одржува собор за Цветници, кога има и фолклорен фестивал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Манастирот Св. Недела“. Центар за дигитизација на националното наследство. Посетено на 22 јули 2017.[мртва врска]