Мамуша

Координати: 42°19′N 20°43′E / 42.317° СГШ; 20.717° ИГД / 42.317; 20.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мамуша
Mamusha
Mamushë
Село и општина
Кулата на часовниците Махмуд Паша, Мамуша (2013)
Кулата на часовниците Махмуд Паша, Мамуша (2013)
Мамуша is located in Косово
Мамуша
Мамуша
Локација во Косово
Координати: 42°19′N 20°43′E / 42.317° СГШ; 20.717° ИГД / 42.317; 20.717
ДржаваРепублика Косово
ОкругПризрен
Општина2008
Површина
 • Вкупна23,36 км2 (902 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно5,507
 • Густина505,8/км2 (13,100/ми2)
Мреж. местоMunicipality of Mamuša

Мамуша е село и општина во Призренскиот округ во јужниот дел на Косово. Тоа е единствената општина во државата каде Турците се мнозинство и турскиот јазик е службен. Има население од 5,507 жители.