Мамри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Мамри
Езеро Мамри - Панорама на езерото Мамри
Езеро Мамри - Панорама на езерото Мамри
Панорама на езерото Мамри
Место Мазурско Поезерје
Координати 54°6′47″N 21°42′2.1″E / 54.11306° СГШ; 21.700583° ИГД / 54.11306; 21.700583Координати: 54°6′47″N 21°42′2.1″E / 54.11306° СГШ; 21.700583° ИГД / 54.11306; 21.700583
Земји во сливот Полска
Површина 104 км2
Најг. длабочина 44
Острови 33


Мамри (полски: Mamry) — второ по големина езеро во Полска (веднаш зад Шњардви). Се наоѓа во областа Мазурско Поезерје.

Површината на езерото изнесува 104 км2. Достигнува најголема длабочина од 44 метри, додека просечната е 11 м.

Мемри се состои од 6 меѓусебно поврзани езера (Северно Мамри, Кирсајти, Касајно, Даргин, Свјецајти и Добскје). Во езерото се наоѓаат 33 острови со вкупна површина од 213 ха. Од езерото Мамри истекува реката Вегорапа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]