Шњардви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шњардви
Поглед на езерото Шњардви
Поглед на езерото Шњардви
Поглед на езерото Шњардви
Место Мазурско Поезерје
Координати 53°46′N 21°45′E / 53.767° СГШ; 21.750° ИГД / 53.767; 21.750Координати: 53°46′N 21°45′E / 53.767° СГШ; 21.750° ИГД / 53.767; 21.750
Вид ледничко
Земји во сливот  Полска
Најг. должина 22,1 км
Најг. ширина 13,4 км
Површина 113,8 км2
Прос. длабочина 6,5 м
Најг. длабочина 23 м
Водна зафатнина 0,65 км3
Надм. височина на површината 117 м
Острови 8


Шњардви (полски: Śniardwy; германски: Spirdingsee, Шпирдингзе) — езеро во Мазурското Поезерје, Варминско-мазурско Војводство, Полска. Претставува најголемо езеро во Полска со површина од 113,8 км2. Долго е 22,1, а широко 13,4 км. Најголемата длабочина изнесува 23 метри. Во езерото се наоѓаат осум острови.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Шњардви настанало со повлекувањето на мразот и исушувањето на истечните води како последица на повлекувањето на ледникот. Меѓу осумте острови се: Шероки, Чарци, Виспа Пајенча, Виспа Качор и други. Околни населби се Попјелно, Глодово, Њеѓвјеѓ Руг, Окартово, Нове Гути, Зденгово и Лукнајно.[1]

Помеѓу многуте островчиња, две се именувани како посебни езера: Варнолти и Сексти. Шњардви е поврзано со следниве езера: Тухлин, Лукнајно, Миколајско, Рош, Бјалолавки и Тиркло. Опкружено од ситем на канали познати како „Мазурски Канали“ (Kanały Mazurskie), со бројни засуни. Заедно го образуваат Мазурското Поезерје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Śniardwy, at the International Lake Environment Committee webpage“. Архивирано од изворникот на 2010-08-22. Посетено на 2016-04-26.

Литература[уреди | уреди извор]

  • J. Szynkowski, Mazury. Przewodnik, Kengraf Kętrzyn, 2003

Надворешни врски[уреди | уреди извор]