Малт Брин (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малт Брин
Upper Tasman Glacier.jpg
Малт Брин (горе-десно) се издига над Тасмановиот Ледник
Највисока точка
Надм. вис.3198 м [1]
Истакнатост770 м [2]
Координати43°33′50″ S; 170°18′17″ E / 43.5640° ЈГШ; 170.3047° ИГД / -43.5640; 170.3047[3]
Географија
МестоЈужен Остров,
Нов Зеланд
Матичен венецвенец Малт Брин, Јужни Алпи
Искачување
Прво освојување1894 (Том Фајф)[4][5]

Малт Брин (англиски: Malte Brun) — највисоката планина во венецот Малт Брин кој се наоѓа помеѓу Тасмановиот и Мерчисоновиот Ледник на Јужните Алпи во Нов Зеланд. Се издига 3198 м во височина,[1] но некои извори даваат височини во опсегот 3155–3199 м.[2][6] Според списокот на Новозеландскиот алпски клуб, Малте Брин е трета највисока планина во земјата.[7]

Планината е именувана во чест на францускиот географ Виктор Адолф Малт-Брин.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Карта од Topo50 BX16[мртва врска] (80MB TIFF), Land Information New Zealand. Проверено на 5 јануари 2010 (англиски)
  2. 2,0 2,1 Jonathan de Ferranti, НОВ ЗЕЛАНД - ЈУЖЕН ОСТРОВ: 301 планини со височина од барем 600 метри Peaklist. Проверено на 3 јануари 2010 (англиски)
  3. Малт Брин, База на новозеландски топоними. Проверено на 5 јануари 2010 (англиски)
  4. E. Freda Du Faur (1915). Глава I — A Преглед на планинарењето — во областа на Куковата Планина, помеѓу — 1862 и 1909, во Освојувањето на Куковата Планина и други искачувања: планинарење на Јужните Алпи на Нов Зеланд во четирите годишни времиња. Лондон: George Allen & Unwin Ltd. Електронска верзија: Новозеландски центар за електронски текстови, 2009. Велингтон, Нов Зеланд. Проверено на 3 јануари 2010 (англиски)
  5. Џон Вилсон. Планинарење - Кукова Планина, „Те Ара - Енциклопедија на Нов Зеланд“. Велингтон: Министерство за култура и наследство. Подновено на 2 март 2009. Проверено на 3 јануари 2010 (англиски)
  6. Малте Брин, Нов Зеланд Peakbagger.com. Проверено на 3 јануари 2010 (англиски)
  7. Планини на Нов Зеланд Архивирано 15 февруари 2010 г., Новозеландски алпски клуб. Проверено на 5 јануари 2010 (англиски)