Малтешка црква (Виена)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Малтешка црква
Malteserkirche
MalteserkircheInnen.jpg
Основни податоци
Место Виена, Австрија
Држава Австрија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики

Малтешката црква (германски : Malteserkirche), односно црква Св. Јован Крстител ((гер.: Kirche des Heiligen Johannes des Täufers) е црква која се наоѓа во Виена, Австрија. Црквата е основана од страна на витешкиот ред болничари. Првата црква била изградена во 1217 година, а денешната во 15 век. Во 1806 година истата била реновирана. Во време на првата светска војна била оштетена а по војните била повторно реновирана.