Мала Полана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Полана
Mala Polana
Skyline of Мала Полана
Мала Полана is located in Slovenia
Мала Полана
Мала Полана
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′35.7″N 16°21′44.1″E / 46.576583° СГШ; 16.362250° ИГД / 46.576583; 16.362250
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаВелика Полана
Површина
 • Вкупна7,96 км2 (3,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000164800000164,8 м
Население (2020)
 • Вкупно322
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9225

Велика Полана (словенечки: Velika Polana) — населба во Општина Велика Полана во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.