Малацки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Координати: 48°26′09″N 17°01′04″E / 48.43583° СГШ; 17.01778° ИГД / 48.43583; 17.01778
Малацки
Malacky
гратче
Синагога во Малацки
Malacky.png
Знаме
Coat of Arms of Malacky.svg
Грб
Земја Словачка
Регион Братиславски регион
Округ Малацки
Туристички регион Захорие
Височина 159 м
Координати 48°26′09″N 17°01′04″E / 48.43583° СГШ; 17.01778° ИГД / 48.43583; 17.01778
Површина 59,81 км2
Население 17.847 (31 декември 2005)
Густина 298 /km² (772 /sq mi)
Првпат споменат 1206
Градоначалник Јозеф Ондрејка
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 90101
Повикувачки бр. +421-34
Регистарски таблички MA
Местоположба во Словачка.
Местоположба во Словачка.
Местоположба во Словачка.
Местоположба во Братиславскиот регион.
Местоположба во Братиславскиот регион.
Местоположба во Братиславскиот регион.
На Ризницата: Малацки
Malacky
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.malacky.sk

Малацки (словачки: Malacky) е гратче и општина во Словачка, кое се наоѓа на околу 35 километри северно од главниот град Братислава. Името на градот е од унгарско потекло и значи „прасе“ и токму тоа животно се наоѓа на грбот. Гратчето има население од 17,847 според проценките од 2005 година.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Malacky is twinned with:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]