Макс Шене

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Макс Шене (германски: Max Schöne, Берлин, 20 јануари 1880 - 16 јануари 1961 ) бил германски пливач. На Олимписките игри во 1900 година во Париз 200 метри тимски освоил златен медал. Со него биле Ернст Хопенберг, Јулиј Фреј, Макс Хајнл и Херберт фон Петерсдорф .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]