Макс Хајнле

Од Википедија — слободната енциклопедија

Макс Хајнл (германски: Max Hainle, Дортмунд, 23 февруари 1882 - 19 април 1924 ) бил германски пливач и ватерполист.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тај започнал со пливање во 1884-1900 за Шаттгартскиот аматерски пливачки клуб .

На Олимписките игри во 1900 година во Париз 200 метри во тим освоил златен медал. Со него биле Ернст Хопенберг, Јулиј Фреј, Макс Шејн и Херберт фон Петерсдорф . Тој исто така се натпреварувал и на пливачкиот настан за 1000 метри слободно и заврши на четвртото место.

Макс Ханл исто така бил член на тимот на германскиот ватерполо, но тој останал тука без медал. Во германското првенство во 1898 година и 1900 година, тој бил шампион на 1.500 метри слободен стил. Во 1902 година Тој учествувал на Европското првенство во вода што скокна од одборот и го освои второто место.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]