Прејди на содржината

Ернст Хопенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ернст Хопенберг (германски: Ernst Hoppenberg, Бремен, 26 јули 1878 - Кирн, 29 септември 1937) бил германски пливач и двоен олимписки победник.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Како син на сопственик на, во тоа време, единствениот јавен затворен базен во Бремен, почнал да се занимава со пливање многу рано. Пред да учествува на Олимписките игри во Париз во 1900 година, освоил две златни медали, но бил двапати шампион во Германија, 100 метри слободно и назад.[1]

На Олимписките игри во 1900 година тој ги освои 200 метри назад и 200 метри во тим . Тимот бил составен од Макс Хаине, Јулиј Фреј, Макс Шејн и Херберт фон Петерсдорф . Неговиот олимписки рекорд, кој го постави на 200 метри назад, било само до Олимписките игри во 1964 година во Токио.

Тој исто така бил член на тимот на германскиот ватерполо, но не учествувал на германскиот турнир за ватерполо од 1900 година .

По завршувањето на воената служба во гарнизонот во Кил, Хопенберг отишол во Чингтао, сега Кингдао, во Кина, кој на преминот од милениумот била германска колонија. Таму основал локален пливачки клуб. Во 1928 година го наследил бизнисот на својот татко во затворениот базен во Бремен, а девет години подоцна тој доживеал сообраќајна несреќа и починал следниот ден од тромбоза.

  1. „Ernst Hoppenberg Olympic Results“. Архивирано од изворникот на 2016-12-03. Посетено на 2019-05-29.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]