Макс Грегер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Max Greger (2008)
Max Greger (2008)
Max Greger mit Mini Schulz (2008)
Max Greger mit Mini Schulz (2008)

Макс Грегер (* 2). Април 1926 година во Минхен ; 15 Август 2015 година ibid) бил германски џез музичар, саксофонист, водач на голем бенд и диригент . Тој снимил повеќе од 150 записи, настапил во стотици концертни сали, вклучувајќи Луис Амстронг, Дјук Елингтон и Ела Фитcџералд и продуцирал околу 3000 парчиња музика. Музички придружници на Грегерс ги вклучиле Пол Кун, Уго Страсер и Jamesејмс Ласт .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]