Македонски идол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонски идол
Создадена одОбединето Кралство Сајмон Фулер
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Прикажување
Првична мрежаА1 телевизија
Првично прикажување13.11.2010-6.2011
Надворешни врски
Мрежна страницаa1.com.mk/emisii/emisija.asp?ID=60

Македонски идол — реално музичко шоу во продукција на А1 телевизија според лиценца од популарното светско шоу Поп Идол. Шоуто запонало во летото 2010 година, а со емитување нешто подоцна истата година. Жирито или судиите кои ќе одлучуваат за судбината на талентите е составено од Игор Џамбазов, Калиопи и Тони Михајловски, додека водители се Иванна Хаџиевска и Ненад Ѓеоргиевски[1].

Прва сезона[уреди | уреди извор]

Аудиции[уреди | уреди извор]

Аудициите за првата сезона на Македонски идол започнале во летото 2010 година. Аудициите се одржале во Охрид, Кавадарци, Струмица, Велес, Штип, Куманово, Скопје, Битола, Тетово и Прилеп.[2]

Жири[уреди | уреди извор]

Елиминации[уреди | уреди извор]

Легенда
немале изведба женско машко топ 20 дополнителни карти топ 13 победник
безбедни први безбедни последни безбедни елиминирани
фази: полуфинале дополнителен
круг
финале
седмици: 3/07 3/14 3/21 3/28 4/04 4/11 н/п н/п н/п н/п н/п
место натпреваувач резултати
н/п Билјана Ѓошева елиминирана топ 13
н/п Дејан Јованов топ 13
н/п Елизабета Јовановска топ 13 елиминирана
н/п Емилија Ѓоргевска топ 13
н/п Иван Раденов топ 13
н/п Ивица Веловски топ 13
н/п Јана Бурческа топ 13
н/п Јулијана Јованова топ 13
н/п Катерина Симоновска топ 13 елиминирана
н/п Христијан Тодороски топ 13
н/п Мики Секуловски топ 13
н/п Нико Ѓорѓиевски елиминиран топ 13
н/п Виктор Апостоловски елиминиран топ 13
полуфинале Александра Михова елиминирани
Анита Мицова
Лаура Крлиу
Наталија Данаилова
Денис Мурат елиминирани
Иво Димитров
Влатко Иљачев

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Извештај од А1: Македонски идол - талент шоу
  2. „ВРЕМЕ Е ЗА МАКЕДОНСКИ ИДОЛ“. spic.com.mk. 2010-11-13. Посетено на 13 November 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)