Македонка (Куманово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонка
Kumanovo monument with trees in the foreground.JPG
Споменикот Македонка
Општи податоци
ГрадКуманово
ЗемјаМакедонија
СопственикОпштина Куманово
Проектирање и изградба
ИнженерКоста Ангели Радовани

Македонка — споменик посветен на победата над фашизмот, односно на борбата на македонскиот народ во НОБ, кој се наоѓа на главниот плоштад во Куманово. Споменикот претставува жена со високо дигнати раце, која држи венец. Споменикот е дело на видниот хрватски вајар Коста Ангели Радовани[1]. Поставен бил во 1951 година. Овој споменик е симбол на градот и се наоѓа во општинскиот грб.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија Југославије (књига прва). „Југославенски лексикографски завод“ 1980. година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]