Макаров ПМ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиштол Макаров ПМ
Советски ПМ
Типполуавтоматски пиштол
ПотеклоСоветски Сојуз
Употребна историја
Во служба1951–денес
ВојниПрва индокинска војна
Виетнамска војна
Либанска граѓанска војна
Советска инвазија на Авганистан
Анголска граѓанса војна[1]
Руско-грузиска војна[2]
Сириска граѓанска војна
Производна историја
КонструкторНиколај Фјодорович Макаров
Конструирано1948
Год. на производство1949–денес
Тех. особености
Тежина730 g (26 oz)
Должина161.5 mм (6.36 ин)
Цевка length93.5 mм (3.68 ин)
Ширина29.4 mм (1.16 ин)

Куршум
Почетна брзина315 м/с (1,030 ft/s)
Делотворен дострел50 м (55 yd)

Пиштолот Макаров или ПМ (руски: Пистолет Макарова) — руски полуавтоматски пиштол. Под раководство на проектот на Николај Фјодорович Макаров, моделот станал стандарден за воената и полициската страна на Советскиот Сојуз во 1951 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Small Arms Survey (2012). „Surveying the Battlefield: Illicit Arms In Afghanistan, Iraq, and Somalia“ (PDF). Small Arms Survey 2012: Moving Targets. Cambridge University Press. стр. 332. ISBN 978-0-521-19714-4. Архивирано од изворникот 2018-08-31. Посетено на 2018-08-30.
  2. Galeotti 2017, стр. 22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]