Мадрију-Кларор-Перафита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мадрију-Кларор-Перафита*
Светско наследство на УНЕСКО

A refuge at Perafita
Држава  Андора
Тип
Критериуми v
Навод 1160
Регион** Европа
Записно минато
Запис 2004  (28th заседание)
Продолжетоци 2006
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Мадрију-Кларор-Перафита е долина која се наоѓа во југоисточна Андора. Има површина од 42,47 km², и зафаќа 9% од вкупната територија на Андора. Тоа е единственото место во Андора кое е вклучено во списокот на УНЕСКО во 2004 година.