Мабирејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мабирејски јазик
Застапен воЧад
ПодрачјеГера
Говорници3  (2001)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3muj

Мабирејскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од семејството на источночадски јазици. Јазикот е пред изумирање, ако не е веќе изумрен.

Говорници[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2001 година, јазикот го зборувале само тројца жители,[1] од кои двајца биле постари брат и сестра во селото Улек. Третиот,Силејмане Дабенга, поглавица на Мабирејците, живеел во Кач.[2] Сите тројца биле во Чад.

Исчезнување[уреди | уреди извор]

Пред педесет години, Мабирејците живееле во 4 големи села во близина на Мабире. Овие села биле Амдамена, Арга, Мамбире и Улек. Заедниците исчезнале по појава на епидемија, а тие што преживеале јазично се претопиле во соседните јазици.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. [2]
  3. Eric Johnson & Cameron Hamm. 2002. "Mabire: A Dying Language of Chad," SIL Electronic Working Papers 2002-002. online

Надворешни врски[уреди | уреди извор]