Лупус нефритис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лупус нефритис
СинонимиСЛЕ нефритис[1]
СпецијалностНефрологија Уреди на Википодатоците
СимптомиБолка во зглобовите или оток
ПричинителиКомпликација на системски лупус еритематозус.[2]

Лупус нефритис (исто така познат како СЛЕ нефритис)[1] е воспаление на бубрезите предизвикано од системски лупус еритематозус (СЛЕ), автоимуна болест.[2] Претставува вид на гломерулонефритис при кој настанува воспаление на гломерулите. Како резултат на СЛЕ, се вели дека причината на гломерулонефритисот е секундарна и има различна манифестација и исход од состојби каде причинителот е примарен и потекнува од бубрезите.[3]

Класификација[уреди | уреди извор]

Класа I - минимално мезангиален лупус нефритис

Класа II - мезангијално пролиферативен лупус нефритис

Класа III - фокален лупус нефритис

Класа IV - дифузно пролиферативен лупус нефртитис

Класа V - мембранозен лупус нефритис

Класа VI - напреден склерозирачки лупус нефритис

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ponticelli, C.; Moroni, G. (2005-01-01). „Renal transplantation in lupus nephritis“. Lupus. 14 (1): 95–98. doi:10.1191/0961203305lu2067oa. ISSN 0961-2033. PMID 15732296.
  2. 2,0 2,1 „Lupus nephritis: MedlinePlus Medical Encyclopedia“. www.nlm.nih.gov. Посетено на 2015-10-31.
  3. Saxena, Ramesh; Mahajan, Tina; Mohan, Chandra (2011-01-01). „Lupus nephritis: current update“. Arthritis Research & Therapy. 13 (5): 240. doi:10.1186/ar3378. ISSN 1478-6354. PMC 3308062. PMID 22078716.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори