Луис Монтенегро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луис Монтенегро
Лични податоци
Роден(а) Луис Филипе Монтенегро Кардосо де Мораис Естевес
16 февруари 1973(1973-02-16)(51 г.)
Порто, Португалија
Партија Социјалдемократската партија на Португалија (1991–денес)
Сопружник Карла Монтенегро (в. 2000)
Деца 2
Установа Католички Универзитет, Португалија
Занимање Адвокат • политичар

Луис Филипе Монтенегро Кардосо де Мораис Естевес (роден на 16 февруари 1973 година)[1] е португалски политичар кој е претседател наСоцијалдемократската партија (ПСД). Тој бил пратеник во Собранието на Републиката од Авеиро од 2002 до 2018 година, а ја предводел пратеничката група на неговата партија од 2011 година. Тој беше поразен од Руи Рио на лидерските избори на неговата партија во 2020 година и победил против Хорхе Мореира да Силва во 2022 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Образование и локална политика[уреди | уреди извор]

Монтенегро бил роден во Порто и израснал во Еспињо во округот Авеиро.[2] Дипломирал право на Католичкиот универзитет во Португалија (иста професија како неговиот татко и дедо),[3] и бил претседател на Социјалдемократската младина во Еспињо од 1994 до 1996 година. Тој служел во градскиот совет од 1997 до 2001 година, а се кандидирал за градоначалник во 2005 година, губејќи од Хозе Мота од Социјалистичката партија (ПС) со разлика од 45% до 38%.[1][4]

Во 2002 година, 29-годишниот Монтенегро бил избран во Собранието на Републиката за Авеиро. Тој станал заменик-претседател на парламентарната група на ПСД на Мигел Маседо во 2010 година и добил 86 отсто од гласовите за да ја води групата во јуни 2011 година, откако членот на ПСД Педро Пасос Коелјо беше избран за премиер.[5]

Раните години на раководството на Монтенегро се совпаднал со интервенцијата на европската тројка за справување со финансиската криза; тој беил критикуван во јануари 2014 година за тоа што рече „животот на луѓето не е подобар, но животот на земјата е многу подобар“.[2] Тој го напушти парламентот во февруари 2018 година по поразот на Пасос Коељо, предупредувајќи дека ПСД не треба да се претвори во нов лидер „групата пријатели на Руи Рио “.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Luís Montenegro, de rosto do Governo de Passos Coelho a candidato a líder do PSD“ [Luís Montenegro, from face of Passos Coelho's government to lider of the PSD]. Diário de Notícias (Portuguese). Lusa News Agency. 11 January 2019. Архивирано од изворникот на 1 February 2022. Посетено на 1 February 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 „Luís Montenegro, de tribuno nos tempos da troika a 19.º presidente do PSD“ [Luís Montenegro, from the benches in the time of the Troika to the 19th president of the PSD]. Público (Portuguese). Lusa News Agency. 28 May 2022. Архивирано од изворникот на 28 May 2022. Посетено на 29 May 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. Albuquerque, Mariana (22 January 2019). „Luís Montenegro: Filipe na família, Ervilha na escola“ [Luís Monetenegro: Filipe in the family, Pea at school]. Notícias Magazine (Portuguese). Архивирано од изворникот на 2 July 2022. Посетено на 29 May 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Eleições Autárquicas 2005“. STAPE Justice Ministry (Portuguese). 9 October 2005. Архивирано од изворникот на 5 July 2022. Посетено на 5 July 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Luís Montenegro eleito líder da bancada do PSD com 86 por cento dos votos“ [Luís Montenegro elected parliamentary leader of the PSD with 86 per cent of the votes]. Público (Portuguese). 30 June 2011. Архивирано од изворникот на 1 February 2022. Посетено на 1 February 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. Lourenço, Eunice (17 February 2018). „Luís Montenegro sai do Parlamento e deixa avisos a Rio“ [Luís Montenegro leaves Parliament and leaves advice to Rio] (Portuguese). Rádio Renascença. Архивирано од изворникот на 1 February 2022. Посетено на 1 February 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)